نقش آموزش در حوزه کشاورزی بسیار تاثیرگذار است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی  بر تاثیر گذاری نقش آموزش در حوزه کشاورزی تاکید کرد و گفت: امروزه استفاده از شیوه های نوین کشاورزی برای فعالین این بخش یک نیاز مبرم است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع،معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در اولین نشست ماهانه کمیسیون کشاورزی (آب ، محیط زیست و اقتصاد سبز ) خراسان شمالی با اعلام این مطلب  گفت:اتاق بازرگانی  به عنوان نماینده بخش خصوصی در اقتصاد کلان کشور به عنوان مشاور قوای سه گانه مملکت بوده و دارای شخصیت حقوقی و استقلال مالی می باشد .

وی در رابطه با بحث بازاریابی محصولات کشاورزی اظهارکرد: اتاق بازرگانی فاقد قوه اجرایی بوده و در این خصوص بودجه ای به این اتاق تخصیص نیافته است ولی به هرحال با برگزاری جلسات متعدد و ارائه طریق و پیگیری قضایی و انعکاس خروجی حاصل از این جلسات و ارائه پیشنهادات به مقامات چه در سطح استان وی کشوری تلاش و پیگیری های لازم را انجام می دهد .

 وی افزود: همچنین در بحث بازاریابی کالاها و محصولات به دیگر کشورها ، اتاق بازرگانی استان در غالب اعزام و پذیرش هیئت ، برگزاری نمایشگاه ها ، عرضه مشترک  محصولات و معرفی کالا و تجار وبازرگانان فعال می باشد .

وی از برگزاری نمایشگاه تخصصی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان به نمایندگی استان خراسان شمالی در مردادماه سال جاری خبر داد .

 اشکان  کاویانی، رئیس  کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان ضمن معرفی کمیسیون کشاورزی به شرح اهم وظایف و اهداف و برنامه های کمیسیون کشاورزی استان پرداخت و بیا کرد: تولیدات کشاورزی در کشور تابعی از شرایط حاکم بر کشور بوده و دچار فراز و فرود ها و تغییرات بیشماری قرار گرفته است.

وی کشاورزی پایدار را مدیریت صحیح منابع اطلاق کرد و افزود: در طول سالیان ،کشاورزان با توجه به تقاضای بازار نوع کشت خود را تغییر داده و مدیریت تولید را بر اساس آزمون و خطا انجام داده اند .

وی ادامه داد: این در صورتی است که هیچ گاه سند آمایش سرزمین تهیه نشده  تا بر اساس داشته ها بهترین انتخاب را در نوع محصول و روش های کشت و مدیریت صحیح منابع طبیعی انجام دهد.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی  بر اصل بهره وری در برابر مصرف منابع تاکید کرد و متولی امر را موظف و مکلف به امر آموزش به فعالین بخش کشاورزی دانست .

کاویانی مهمترین موانع توسعه بخش کشاورزی استان را شامل نبود سند آمایش سرزمین و الگوی کشت،عدم ارائه آموزش های لازم به فعالین مربوطه،عدم ثبات در بازار فروش ،عدم تامین مالی متناسب با میزان سود آوری بخش کشاورزی،عدم تشکیل تشکلهای مردم نهاد به جهت اختیار گرفتن تصدی گری بخش،تغییر باور جامعه از فرهنگ کار به سمت کارهای کاذب و غیر مولد و بی توجهی به منابع طبیعی ، محیط زیست و زیست بوم عنوان کرد.

وی همچنین راهکارهای برون رفت از موانع و مشکلات این بخش را تعیین اهداف در کوتاه مدت و بلند مدت ،ترسیم نقشه راه جهت رسیدن به اهداف،امر آموزش فعالین حوزه کشاورزی،امر شایسته سالاری در انتخاب مدیران مربوطه،حمایتهای مالی متناسب با سود آوری بخش کشاورزی ذکر کرد.

کاویانی  برنامه های پیشنهادی کمیسیون کشاورزی (آب ، محیط زیست و اقتصاد سبز )خراسان شمالی در سال جاری را شامل تهیه و  نصب ابزار دقیق در تمام مناطق استان جهت سنجش شاخصهای مورد نیاز برای تهیه نقشه آمایش سرزمین دراستان و تعیین الگوی کشت بر مبنای نقشه آمایش سرزمین،ترسیم نقشه راه به منظور استففاده بهینه از کلیه ظرفیتها و مزیتهای استان با نگرش حفظ منابع طبیعی و محیط زیست استان اعلام کرد.

وی دیگر برنامه های پیشنهادی کمیسیون کشاورزی را  توجه ویژه به اهمیت امر شایسته سالاری در مدیریت کلان استان و استفاده بهینه از منابع آب،توجه با احداث آبخیزها جهت تامین نیاز آبی آبخوانها و احیاء جنگلها و مراتع با عنلیات بذر پاشی و نهال کاری در مراتع و اراضی شیب دار و جلوگیری از اثرات مخرب جنگل زدایی بر منابع طبیعی و تغییر جهت گیری برنامه های توسعه ای از شکل فعلی (دولتی ) و حرکت به سمت تعیین جایگاه و نقش جامعه های محلی (تشکلها)در برنامه های توسعه ای عنوان کرد.

مهندس اکبری نماینده مردم شهرستان بجنورد و مانه سملقان ، گرمه و جاجرم و راز و جرگلان در مجلس شورای اسلامی نیز برگزاری جلسات در کمیسیون کشاورزی را متفاوت از مجلس شورای اسلامی دانست .

 وی دراین زمینه افزود: نمایندگان در مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار و مجلس شورای اسلامی به عنوان قوه قانون گذار ودر سطحی فراتر و با ویژگیهای متفاوت عمل می می کند.

وی با اشاره به عدم رعایت الگوی کشت در کشور و موانعی که در این مسیر وجود دارد بیان داشت: مادامی که به این مهم به صورت سلیقه ای برخورد گردد راه به جای نخواهیم برد .

مهندس اکبری اظهارکرد:  اساساً کار کشاورزی در کشور غالبا به صورت سنتی است و سنت نیز در مقابل تغییر مقاوم است .

وی افزود:  در این راستا ایجاد آگاهی در کشاورزی که به علت عدم نبوغ و خلاقیت اصرار بر ماندن در شیوه های گذشته و سنتی را در پیش گرفته و به علت عدم اعتماد پذیرای تصمیم  گیری ها در کل کشور نمی باشد می توان با ارائه الگوهای موفق از افراد خلاق و معرفی به عنوان فردی که در این زمینه به موفقیت نائل گشته راه گشای حل این معضل شود.

مهندس اکبری با بیان این که  پیوستن به اقتصاد بین المللی نیازمند  بازاریابی قوی است یاد آور شد:  این مهم نیازمند تولید منسجم و کارآمد است و آگاهی و همراهی با تولید کننده در امر بازاریابی مفید و موثر خواهد بود .

وی متذکر شد: کشاورزی در ایران با وجود اقلیم 4 گانه هوای سرد ، گرم و معتدل در نقاط مختلف کشور امکانپذیر بوده  ، مشروط بر اینکه به صورت علمی ، فنی و همراه با بازاریابی قوی و صحیح  انجام گیرد .

مهندس اکبری لازمه نجات کشاورزی کشور را خروج از شیوه سنتی دانست و گفت:در این مسیر می بایست تکنیکی حرکت نماییم و به بازارهای هدف ورود پیدا کنیم .

وی در درباره تولیدات دامی ( گوشت ) متذکر شد: با توجه به اینکه بر اساس برآوردهای  روزهای عادی تولیدات دامی سه برابر مصرف در سطح استان می باشد باید از مرزهای استان خارج شود بنابراین باید تمهیداتی صورت گیرد تا تولید کننده به منظور مقرراتی که در یک برهه از زمان وضع متضرر نشود.

الهامی از فعالین بخش کشاورزی در استان نیز  توجه به امر متخصصین خبره و کارآمد در بحث آموزش و استفاده از تخصص این افراد برای ورود به کشاورزی به شیوه علمی و دقیق و خروج از شیوه سنتی کشاورزی را بسیار مهم ارزیابی کرد.

وی همچنین میزان تخصیصات و اعتبارات بانک ها و بازپرداخت این تسهیلات برای تولید کنندگان بخش های مختلف از جمله صنایع تولیدی و غذایی را بسیار سنگین و گزاف توصیف کرد وگفت: نتیجه ای  و ثمره آن چیزی جز متضرر شدن و بی حرکت شدن و از کار افتادن چرخ تولید و ورشکستگی کارخانجات نخواهد بود .

ژاله یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی و تولید کننده شیرینی ، کیک و بستنی در منطقه فاروج روستای مایوان نیز  در خصوص عدم تخصیص سهمیه شکر برای واحدهای تولیدی ابراز ناخرسندی کرد و خواستار ارائه ابزارهای لازم برای تخصیص سهمیه شکر به این صنف شد.

وی  همچنین از عدم دریافت به موقع کود اوره سهام داران شرکت تعاونی روستایی کوشش از سوی شرکت حمایتی خراسان شمالی با وجود واریز مبلغ دویست میلیون تومان به حساب شرکت مذکور ابراز گله مندی و ناخرسندی کرد و گفت: این کود می بایست در موعد مقرر تحویل شود که متاسفانه تا به حال موفق به دریافت آن نگردیده ایم .

مهندس محمود آبادی ریاست مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان بجنورد نیز  گفت: نقش فرد و تغییر نگرش فردی در ادامه سیاست گذاریها و برنامه های مدون و مستمر سبب ایجاد خلل و چالش برای ادامه کار خواهد شد.

وی در بحث اقتصادی کردن تولید و خروج از وضعیت کشاورزی معیشتی نقش خرده مالکی را بسیار مهم و تاثیرگذار ارزیابی کرد وافزود: در بحث واگذاری امور بخش کشاورزی، تصدی گری  ، مشارکت  و به کارگیری بهره برداران بخش کشاورزی دراین امر را مفید و موثر بیان داشت.

محمود آبادی  در ادامه نقش آموزش و ترویج را به ویژه برای کشاورزان بسیار حیاتی و مبرم دانست وگفت:در عین حال وظیفه مروجین بخش کشاورزی را مسئله یابی کردن و پیدا کردن مشکلات و معزلات این بخش  در روستاها عنوان کرد.

پرهامی یکی دیگر از اعضای کمیسیون کشاورزی و فعالین این عرصه بحث ارزش افزوده را در تولیدات کشاورزی بسیار مهم دانست و گفت: ارزش افزوده در واقع باید از مصرف کننده دریافت شود.

ادامه مطلب