نداشته های استان با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع شود

 

استاندار خراسان شمالی با بیان این که استان با نداشته های بسیاری به ویژه در حوزه  اقتصادی مواجه است، گفت:  این نداشته ها را باید با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع کرد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی دکتر محمد علی شجاعی درنشست با فعالان اقتصادی استان  با بیان این که استان با نداشته های بسیاری به ویژه در حوزه  اقتصادی مواجه است، گفت:  این نداشته ها را باید با توان سرمایه گذاری بخش خصوصی مرتفع کرد.

وی افزود: در همین زمینه از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت می کنم با توانمندی هایی که دارند قدم جلو بگذارند و دغدغه سیستم دولتی و بانکی را نداشته باشند .

شجاعی  نبود صرافی را در استان  از آن دست نداشته های استان برشمرد واظهارداشت: بنابراین  باید بدون اینکه جایی این موضوع را بگوییم، نسبت به راه اندازی  آن اقدام کنیم.

وی افزود: دراین زمینه باید بخش خصوصی تلاش کند و صرافی دراستان ایجاد کند .

استاندار خراسان شمالی اظهارکرد: استان از وجود صنایع مادر برخوردار است در حالیکه هنوز صنایع پایین دستی در استان راه اندازی نشده اند بنابراین، دعوت می کنم که سرمایه گذاران در این زمینه وارد عرصه عمل شوند.

شجاعی  خطاب به فعالین اقتصادی متذکر شد:  تکیه ۱۰۰ درصدی به اعتبارات بانکی، آن هم در این وضعیت بانکی، خروجی مناسبی نخواهد داشت.

استاندار خراسان شمالی با تاکید براین که  ما وظیفه داریم در کنار تولیدکنندگان باشیم و سرمایه گذار را حمایت کنیم، گفت:  اما سرمایه گذار هم باید در مسیر درست حرکت کند.

استاندار خراسان شمالی در بخش دیگر سخنان خود بر ایجاد و فعال شدن منطقه آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی در استان با تلاش  بخش خصوصی تاکید کرد .

وی اظهارداشت: مکان منطقه ویژه اقتصادی استان جانمایی شده و معافیت های سرمایه گذاری در این منطقه نیز تعریف شده اند، با این وجود، هنوز فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران بخش خصوصی برای راه اندازی واحدهای تولیدی در این منطقه وارد نشده اند.

وی اعلام کرد: از تمامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای فعالیت در این منطقه حمایت خواهیم کرد.

سرپرست معاونت امور اقتصادی استاندار خراسان شمالی نیز  در این نشست به  اجرایی نشدن مصوبات مربوط به رفع موانع تولید استان اشاره کرد وگفت: این کارگروه، ۲۸۶ مصوبه داشت که ۵۰ مصوبه از این تعداد، اجرایی نشده است.

محمود قنبری اظهار داشت: به گروهی را مکلف کرده‌ایم تا در یک ماه، مشکلات و علت اجرایی نشدن این مصوبه‌ها را شناسایی و گزارش کنند و با مسئولان که علت اجرای این موارد نبوده‌اند، برخورد می‌شود.

سیدعلی میرکریمی، مدیرکل جذب و حمایت سرمایه گذاری استانداری خراسان شمالی نیز  با بیان اینکه برخی قوانین مخل تولید و صادرات است گفت: ۳۰، ۴۰ مورد قانون مخل در این باره شناساسی شده است که باید برای کمک به رونق تولید، اصلاح شود.

ادامه مطلبحل مشکلات واحدهای تولیدی وصنعتی راهگشای توسعه و رونق تولید ملی کشور است

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی با تاکید براین که حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی راهگشای توسعه و رونق تولیدی ملی کشور را  به دنبال دارد، گفت: این مهم با هم افزایی و همراهی دستگاه های دولتی با بخش خصوصی انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در نشست با فعالان اقتصادی استان اظهارکرد: حل مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی، رونق تولید ملی و توسعه کشور را به دنبال دارد.

وی افزود: بنابراین ضروری است دستگاه های دولتی با اتحاد، هماهنگی  و هم افزایی لازم با مدیران واحد‌های تولیدی و صنعتی رونق تولید را به معنای واقعی اجرایی و عملی کنند.

صمدی به برخی از مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان اشاره کرد و عدم پرداخت سرمایه درگردش را  یکی از نیازمندی های ضروری واحدهای تولیدی استان برشمرد که در قالب وام های کم بهره و مدت دار در قبال تضمین های مناسب به وسیله بانک های استان قابل پرداخت است.

وی عدم توجه به قوانین معافیت های مالیاتی برای صادر کنندگان و کشاورزان و صنایع دستی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، وجود مشکلات مالیاتی به خصوص مالیات بر ارزش افزوده و افزایش نرخ سالیانه آن ، افزایش هزینه های انرژی را ازجمله مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان عنوان کرد.

صمدی  از دیگر مشکلات واحدهای تولیدی وصنعتی استان را افزایش هزینه های سوخت و حمل مواد اولیه ، عدم حمایت بانک ها از واحدهای تولیدی ،طولانی شدن مراحل اخذ وام برای واحدهای تولیدی  ذکرکرد.

وی افزود: دراین زمینه کلیه صادرکنندگان و تجار و بازرگانان استان به سرمایه درگردش و نقدیندگی جهت خرید و ارسال کالا به بازارهای هدف اشخاص حقیقی یا حقوقی نیاز ضروری دارند.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در رابطه با گمرکات مرزی و ترانزیتی اظهارکرد:   در استان خراسان شمالی گمرکات مرزی و ترانزیتی وجود ندارد بنابراین برای نگهداری و کنترل محموله های صادراتی و وارداتی انبارهای بزرگ مورد نیاز در مرکز استان ضروری می باشد.

ادامه مطلب