برگزاری پانزدهمین نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان 21 مرداد ماه

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی از برگزاری پانزدهمین  نمایشگاه اختصاصی صنعتی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در 21 مرداد ماه امسال با محوریت استان خراسان شمالی خبرداد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در سومین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بجنورد با اعلام این خبر گفت: نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان مقرر شده بود 13 الی 15 اسفند ماه سال گذشته برگزار شود که به واسطه تقارن با نمایشگاه های دیگر  با تاخیر مواجه شد .

وی افزود: اکنون این نمایشگاه با حضور مقامات و مسئولین ، تجار و بازرگانان ، تولید کنندگان و صادرکنندگان با محوریت استان خراسان شمالی  در منطقه آوازه  شهر عشق آباد پایتخت کشور ترکمنستان در 21 تا 22مرداد ماه سال جاری  برگزار خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی همچنین از برگزاری همایش و نمایشگاه در مسکو  و آسترخان روسیه در سال جاری خبرداد وگفت: این نمایشگاه از 27 خرداد امسال آغاز و تا 2 تیر ادامه خواهد داشت دراین خصوص علاقمندان می توانند جهت شرکت دراین نمایشگاه هم اکنون  اقدام به ثبت نام کنند.

وی  به فعال سازی کمیسیون های تخصصی اتاق بازرگانی استان در سال جاری اشاره کرد واین کمیسیون ها را شامل صنعت، صنایع غذایی ، بازارهای پولی و مالی،سرمایه گذاری خارجی و داخلی ،توسعه صادرات و واردات ، مالیات ،کار و تامین اجتماعی،حمایت قضایی گردشگری ، حمل و نقل و لجستیک ،کمیسیون کشاورزی  عنوان کرد.

دکتر علی اکبری،  نماینده مردم شهرستان بجنورد، مانه وسملقان، گرمه  وجاجرم و راز وجرگلان در مجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه با ابراز خرسندی از حضور در جمع فعالان بخش خصوصی استان با طرح این سوال که اساسا کشاورزی در کشور ما تولید اقتصادی دارد یانه آغاز کرد.

وی وضعیت کشاورزی در کشور را رضایت بخش ندانست و اظهار داشت: نمایندگان مجلس دراین خصوص و موضوعات دیگر نهایت تلاش را جهت بهبود وضعیت کشور انجام خواهند داد.

اکبری از فعالان بخش خصوصی استان خواست به دنبال راهکار جهت برون رفت وضعیت اقتصادی کشور باشند و به کمک دولت بیایند چراکه معتقدیم بخش خصوصی می تواند وضعیت اقتصادی کشور را رونق بدهد.

وی در رابطه با حوزه معدن در استان گفت: حوزه معدن از جمله پتانسیل های بالقوه استان خراسان شمالی است که  باید دراین زمینه  اطلاع رسانی وسیع انجام شود تا ازظرفیت سرمایه گذاران دراین حوزه استفاده کنیم.

علی محمد جاجرمی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی استان نیز سه چالش مهم در حوزه صنعت کشور را عدم اخذ استرداد ارزش افزوده، افزایش سطح حسابرسی واحدهای صنعتی و تعهدات ارزی عنوان کرد.

وی افزود: با جلوگیری از استرداد ارزش افزوده واحدهای صادرات محور دچار مشکل شده اند.

وی ادامه داد : همچنین  افزایش سطح حسابرسی واحدهای صنعتی نیز مشکلاتی را واحدهای صنعتی ایجاد کرده است اینگونه که  واحدهای صنعتی زیر 5 میلیارد حسابرسی ندارند و بالای 5 میلیارد درآمد آنها حسابرسی می شود براین اساس پیشنهاد می گردد بر مبنای تورم سالیانه مبلغ حسابرسی نیز تغییر یابد.

اشکان کاویانی، منشی هیات رئیسه اتاق بازرگانی استان نیز سند ماموریت و اهداف راهبردی اتاق بازرگانی را از اولویت های اصلی برنامه های قابل پیگیری  اتاق بجنورد بیان کرد.

وی  تلاش و پیگیری برای مطالبات و خواسته های بخش خصوصی از حاکمیت ، تقویت کمیت و کیفیت ارائه خدمات متنوع ، توسعه پایدار اقتصادی ، رشد و بالندگی فعالان کسب و کار و ... از دیگر اولویت های اصلی برنامه های اتاق بازرگانی بجنورد  ذکر کرد.

وی از دیگر اهداف اتاق بازرگانی را بهبود و ارتباط با فعالان بخش خصوصی و توانمند سازی  فعالان اقتصادی با بهره مندی از مشاورین قوی و ایفای نقش مسئولیت های اجتماعی بیان کرد.

کاویانی به  خلاصه ای از گزارش مصوبات جلسات  هیات رئیسه در سال جاری پرداخت و از جمله  این مصوبات را کمک به سیل زدگان استان و سایر کشور، رعایت نظم و انضباط کاری کارکنان، برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز برای فعالان اقتصادی و واحدهای تولیدی، اعزام و پذیرش هیات های تجاری، برگزاری نمایشگاه جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان ، توسعه صادرات و واردات و ارز آوری عنوان کرد.

وی توسعه مشارکت در نمایشگاه های استان ، ایجاد همکاری با دانشگاه ها  و عقد قرار داد ، تقویت بخش خصوصی اتاق و ... را ازدیگر مصوبات جلسات هیات رئیسه اتاق بجنورد در سال جاری ذکر کرد.

ادامه مطلبرئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی: حمایت از حوزه صنعت و تولید،تولید ملی را رونق می بخشد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع،معادن وکشاورزی خراسان شمالی گفت:  حمایت از حوزه صنعت وتولید با تکیه بر توان سرمایه‌گذاران توسعه صادرات و  ارزش افزوده،  تولید ملی را رونق می‌بخشد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، محمد صمدی در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی اسفراین

بر حمایت واحدهای صنعتی و تولیدی از سوی مسئولان تاکید کرد .

وی یکی از سیاست های دولت در بخش های صنعتی و معدنی را فعال کردن واحدهای غیر فعال، نیمه فعال و افزایش ظرفیت تولید ذکر کرد  و افزود : حمایت از حوزه صنعت وتولید با تکیه بر توان سرمایه‌گذاران و توسعه صادرات و  ارزش افزوده  تولید ملی را رونق می‌بخشد .

صمدی  به بازدید واحدهای تولیدی و صنعتی شهرک بیدک بجنورد طی هفته گذشته امسال ازسوی هیات رئیسه اتاق بازرگانی  اشاره کرد  افزود: اتاق بازرگانی در نظر دارد در سال جاری  از واحدهای تولیدی و صنعتی استان به اتفاق مدیران ذیربط بازدید به عمل آورد تا به جمع بندی و پیگیری مشکلات آنها بپردازد.

وی از اهداف اصلی این بازدید ها را  احصاء مشکلات ، بررسی و کاهش چالش های موجود واحدهای صنعتی وتولیدی استان عنوان کرد و افزود: در این بازدید ها سعی بر آن است  با واحدهای تولیدی ارتباط و تعامل نزدیک برقرار شود تا از نزدیک با شرایط و مشکلات موجود واحدهای تولیدی و صنعتی آشنا شویم.

وی کمبود سرمایه درگردش، کمبود نقدینگی، تمدید وام های سررسیدی از بانک ، تسهیلات بانکی، تامین اجتماعی، کمبود مواد اولیه ، مشکلات زیرساختی نبود برق و هزینه های مصرفی آب و... را از جمله مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی اسفراین اعلام کرد.

گفتنی است اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه رییس سازمان صمت، مدیرکل امور مالیاتی ، مدیرکل تامین اجتماعی و شهرک های صنعتی استان  از واحدهای تولیدی اسفراین بازدید کردند.

 

ادامه مطلببرگزاری اولین جلسه کمیته تخصصی بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی

اولین جلسه کمیته تخصصی بررسی قوانین مرتبط با حوزه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی، بهبود مستمر محیط کسب و کار  درسال جاری  در محل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد  برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی ، در ابتدای جلسه موضوع بررسی رفع محدودیت 70 درصد  فروش بر اساس صورتهای مالی اظهار نامه مالیاتی برای تسهیلات سرمایه در گردش با توجه به افزایش نرخ ارز و قیمت ها مورد بررسی قرار گرفت .

عبدالله خدابنده یکی از اعضای کمیته  نیز  به مشکلات صادراتی و تولید  اشاره کرد و گفت:  اظهارنامه های شرکت بنده در سال گذشته یک سوم شده و در همین دوران قیمت مواد اولیه سه برابر شده است و اگر ملاک عمل 70 درصد فروش برای تولید کننده قرار گیرد بر رکود بازار دامن زده ایم.

در ادامه هدایتی دبیر هماهنگی شعب بانکهای استان  پیشنهاد کرد که موضوع در کمیته معاملات استان مطرح شود  و یا توجه به رکود و نوسانات بازار نسبت به در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی بازار اقدام شود.

وی  در مورد استفاده از معاملات خرید دین را مطرح کردند که واحدهای تولیدی از اینگونه تسهیلات بهره مند شوند.

روحانی رئیس انجمن پیمانکاران استان نیز پیشنهاد کرد با در نظر گرفتن نرخ تورم سالیانه و نیز افزایش نرخ ارز ضریبی برای دریافت تسهیلات در نظر گرفته شود.

وی همچنین افرود: در خصوص موضوع افزایش اختیارات بانکها با توجه به افزایش نرخ ارز و نوسانات بازار و مشکلاتی که برای واحدهای تولیدی بوجود آورده است پیشنهاد شد حداقل تسهیلات ارایه شده به واحدهای تولیدی و صنعتی سه برابر قبل در نظر گرفته شود .

کاظمی معاون گردشگری استان نیز در خصوص مشکلات تغییر کاربری مواردی را توضیحاتی ارائه کردند و افزود:با توجه به اینکه تا سال 1395  تغییر اراضی کشاورزی به گردشگری رایگان بود و با اشاره به  تبصره یک ماده یک قانون حفظ اراضی مشکلاتی در این زمینه بوجود آورده است از جمله عدم وجود سند مالکیت اراضی روستایی وکشاورزی و نرخ بالای ارزش گذاری زمین است یعنی فرد در محل اراضی خود می بایست 80% هزینه بپردازد تا تغییر کاربری دهد که توجیه اقتصادی ندارد.

وی  با اشاره به اینکه دریافت ارزش افزوده کاربری یک مجتمع گردشگری در آینده گفت: با این اقدام که فرد هنوز در مرحله ابتدایی سرمایه گذاری است نمی بایست رغبت سرمایه گذار را از بین برد.

کاظمی ادامه داد:  برخی ازاستانها توانستند با همکاری دادستانی کارسازی برای املاک بدون سند انجام دهند که در رونق اقتصادی موثر بوده است.

همایونی نماینده امور اراضی استان  در خصوص سرمایه گذاری در اراضی ملی گفت: مبنای قانونی تغییر کاربری در اراضی کشاورزی به جهت حفظ خاک به عنوان یک سرمایه ملی در کمیسیون یک ماده یک قانون حفظ اراضی بررسی می شود.

وی افزود: رویکرد امور اراضی حفظ زمین های و  حاصل خیز و باغات  می باشد و همچنین املاک دارای سند مالکیت رسمی یا گواهی ثبت مالکیت و حکم قضایی داشته باشد.

همایونی  در مورد عوارض ماده 2 تغییر کاربری اظهارکرد: مصادیقی که دارای تقاضای کمتری باشد مشمول پرداخت عوارض نمی باشد مانند هتلها و مجتمع های درمانی ولی برای تغییر کاربری املاک کشاورزی به کاربری مورد تقاضا می بایست 80 درصد ارزش ملک خود را بپردازد .

ادامه مطلب

   

بازدید اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی از کارخانه های تولیدی شهرک صنعتی بیدک بجنورد

رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی از کارخانه های تولیدی شهرک صنعتی بیدک بجنورد به منظور  رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی استان بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی این بازدید با هدف رسیدگی  به مشکلات واحدهای تولیدی در زمینه های مختلف مالیات، تامین اجتماعی، بانک، فروش، صادرات،  بازاریابی انجام گرفت تا با احصاء مشکلات درجلسات کمیته ها و کمیسیون های ذیل صنعت  اتاق بازرگانی در راستای رفع مشکلات اقدام شود.

براساس این گزارش دراین بازدید رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق بازرگانی خراسان شمالی به همراه رئیس سازمان صنعت،معدن وتجارت استان  از سه کارخانه تولیدی شهرک صنعتی بیدک بجنورد ازجمله کارخانه های شیشه، الیاف داخل بتن، لوله های پلی اتیلن سیال بازدید واز نزدیک به بررسی و رسیدگی مشکلات واحدهای تولیدی پرداختند.

این گزارش حاکی ازاین است مهمترین مشکلات موجود این واحدهای تولیدی شامل سرمایه درگردش، کمبود مواد اولیه، نقدیندگی، مالیات، بیمه تامین اجتماعی ،بانک،  کمبود زیرساخت ها اعلام شد.

گفتنی است : شهرک صنعتی بیدک بجنورد در 5 کیلومتری بجنورد مرکز استان خراسان شمالی واقع شده است که دارای 62 واحد فعال، 15 واحد در حال ساخت و 4 واحد راکد می باشد.

 

 

 

ادامه مطلبافغانستان بیشترین سهم صادرات استان را به خود اختصاص داد

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی میزان صادرات استان در فروردین ماه سال جاری به افغانستان را 43.6 ، عراق 15.4 ، ترکیه 11.7 درصدو سایر کشورهای 12.6 درصد ذکر کرد .

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی در رابطه با آمار صادرات استان طی فروردین ماه سال 98 ، گفت: در فروردین ماه امسال از نظر ارزشی 2.98 میلیون دلار و از نظر وزنی 11.2 هزار تن از استان صادرات انجام شده است.

وی افزود: این آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزشی 36 درصد و از لحاظ وزنی 41 درصد کاهش داشته است.

صمدی عمده کالاهای صادراتی استان را شامل محصولات پتروشیمی، اوره ، ملامین ، آمونیاک، محصولات فولادی ، مواد غذایی عنوان کرد و گفت: این میزان کالا به کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان ، ترکیه ،هند، مالزی ، پاکستان ، سریلانکا ، عراق و سوریه صادر می شود.

وی میزان صادرات استان خراسان شمالی  به افغانستان را 43.6 درصد، عراق 15.4 ، ترکیه 11.7 درصدو سایر کشورهای 12.6 درصد ذکر کرد .

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی سهم گمرک از صادرات استان را در فروردین ماه امسال از نظر ارزشی 2.07 میلیون دلار و از نظر وزنی 7.7 هزار تن اعلام کرد که نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته از نظر ارزشی 11.3درصد و از نظر وزنی 22.2 درصد رشد داشته است.

وی در خصوص واردات استان نیز گفت: واردات استان طی فروردین ماه امسال به ارزش 2.68 میلیون دلار و وزن 0.9 هزار تن است که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل 190 درصد از لحاظ ارزشی و 55 درصد از لحاظ وزنی رشد داشته است.

صمدی کالاهای وارداتی استان را شامل لامپ روشنایی، لوله ها و پروفیل، بلوک چهار گوش، کانتینر ترابری عنوان کرد .

ادامه مطلب

 

الزام حمایت مسئولان برای تبدیل آبنبات بجنورد به عنوان کالای صادراتی

 

رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی متذکر شد: آبنبات بجنورد برای تجاری شدن و تبدیل به یک کالای صادراتی نیازمند حمایت بیشتر متولیان امر و  مسئولان  است.

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان شمالی، محمد صمدی دراولین جلسه کمیسیون گردشگری استان با موضوع برند سازی آبنبات بجنورد ازآبنبات بجنورد به‌عنوان یکی از سوغات معروف استان یاد کرد که زمینه تبدیل به یک کالای صادراتی را دارد .

وی با اشاره به سال رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری، برضرورت حمایت مسئولان از محصولات  وتولیدات محلی استان تاکید کرد  .

وی بر ارتقای جایگاه صادراتی بیش از پیش این محصول در سطح استان ها و کشور تاکید کرد  واظهارداشت:آبنبات بجنورد برای تجاری شدن و تبدیل به یک کالای صادراتی نیازمند حمایت از سوی مسئولان  است.

رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز یکی از عوامل موثر در حوزه تولید، تجارت و اقتصاد را برند و برندینگ ذکر کرد.

 سعید پور آبادی افزود: دراین زمینه توجه به موضوع بسته بندی مناسب و شکیل  ازجمله موارد مهم در صادرات آبنبات بجنورد و دیگر محصولات استانی است.

وی از بین بردن موانع تولید با ارائه تسهیلات مناسب را از دیگر موارد مهم در تولید  این محصول برای آبنبات سازان و دیگر محصولات استان ذکر کرد .

عدم برند سازی محصولات از مشکلات اصلی حوزه صادرات کالاهای استان

کاظمی ، کارشناس حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان نیز عدم برند سازی محصولات را از مشکلات اصلی در حوزه صادرات کالاهای استان برشمرد وگفت: حوزه برند حوزه پیچیده ای است ضمن تولید محصول باید رقبا آن را در نظر بگیرند.

وی با تاکید بر ضرورت حمایت بیشتر مسئولان برای صادرات  محصولات و صنایع دستی استان به دیگر استان ها،  گفت: حمایت از تولید کنندگان و محصولات محلی  استان ابتدا باید  فرهنگ سازی و ترویج آن  از  دستگاه ها و مردم استان آغاز شود.  

وی قرارداد با دانشگاه ها و مراکز علمی با( ارائه مقاله ها و کارهای علمی و پژوهشی) ، شناسایی  مزایای رقابتی این محصول با استان های دیگر ، عرضه  شیوه و دانش تولید محصول وشناسایی بازارها هدف با برگزاری جشنواره های سالیانه در استان  را ازجمله راهکارهای موثر در تولید و حمایت این محصول ذکرکرد.

کاظمی بهره مندی از مشاورین خبره دراین حوزه را از دیگر الزامات مهم برای  این صنف برشمرد و اظهارکرد: مراکز تولید آبنبات به عنوان مراکز گردشگری مطرح و مورد توجه قرار گیرد.

تجار استان صادرات انجام می دهند ولی ثبت برند ندارند

علیرضا زمانی، کارشناس سازمان صمت استان نیز با اذعان براین که متاسفانه تاکنون صادرات آبنبات از استان نداشتیم ، افزود:  این مهم یک ضعف است زیرا دراین زمینه صادرات از استان های دیگر داشته ایم.

وی افزود: تجار استان صادرات را انجام می دهند ولی ثبت برند ندارند.

زمانی  اظهارکرد: همچنین درسال 96 دستوالعملی مبنی بر حمایت از برندهای بین المللی صادر شد  که شرکت هایی که 30 درصد مالیات را پرداخت کنند از یارانه برخوردار می شوند .

برند سازی یکی از مهم ترین ابعاد هرکسب وکار کوچک و بزرگ است

محسن عظیمی ، دبیر جلسات دوشنبه های توسعه استان نیز برند سازی را  یکی از مهم‌ترین ابعاد هر کسب‌ کار کوچک  یا بزرگ  دانست که در بازار رقابتی امروز، استراتژی برند قوی و مؤثر، مزیت عمده‌ای به شمار می‌رود.

 

وی افزود: امروزه با پیشرفت تکنولوژی و شبکه های اجتماعی و فعالیت های تبلیغاتی و برندسازی به یکی از موضوعات مهم توسعه اقتصادی بدل شده است.

عظیمی معتقد است : برای برند شدن محصول قسمت های زیادی از هزینه ها باید به سمت بسته بندی برود تا قابلیت حمل به تمام نقاط کشور داشته باشد.

وی همچنین  مزه شناسی را از مهمترین ارکان برای برند شدن آبنبات بجنورد در نقاط مختلف کشور ذکر کرد.

نرخ گذاری دست و پای تولیدکننده را گرفته است

یکی از آبنبات سازان استان درادامه به مشکلات پیش رو این صنف اشاره کرد واظهارداشت: در حال حاضر  نرخ گذاری دست و پای تولیدکننده را گرفته است  چراکه قیمت گذاری ها براساس اولویت انجام نمی شود حال این که شکر امروز کیلویی 8 هزار تومان به فروش می رسد ولی آبنبات همچنان باقیمت 5 هزار تومان است !

یکی دیگر از آبنبات سازان مرکز استان نیز  عدم اخذ هزینه بسته بندی  از مشتری را از دیگر مشکلات این صنف ذکر کرد .

وی کمبود مواد اولیه در تولید آبنبات  را از دیگر دغدغه های آبنبات سازان بجنورد برشمرد  وگفت: این مهم سبب شده  طرحی ها و بسته بندی های مناسب برای صادرات نداشته باشیم   و از کیفیت مواد اولیه مناسب هم برخوردار نباشیم.

 

ادامه مطلب